Ünlü şirket kovduğu CEO’yu yine vazifeye çağırıyor!

OpenAI’nin tanınan AI chatbot’u ChatGPT’nin gerisindeki kar emeli gütmeyen araştırma şirketi OpenAI’nin idare şurası, CEO Sam Altman’ı misyondan almasından yalnızca iki gün sonra, onu geri getirmek için görüşmeler yapıyor. Bu ani değişim, şirket içinde artan karmaşa ve yatırımcılardan gelen baskılar nedeniyle gerçekleşiyor. Altman’ın birinci misyondan alınması, idare şurası ile olan bağlantısındaki eksikliklere dayandırılmıştı. Lakin, argüman edilen bağlantı problemlerinin tam tabiatı hala bilinmeyen.

Altman’ın misyondan alınma kararı, şirketin kurucu ortağı ve lideri Greg Brockman da dahil olmak üzere, birçok üst seviye yöneticinin istifasına yol açtı. Bu içsel karışıklık karşısında OpenAI idare şurası, kararını tekrar gözden geçirmiş görünüyor. Altman’a yakın kaynaklar, idare heyetinin eski CEO’yu durumuna geri getirmek için müzakerelerde bulunduğunu belirtiyor. Lakin, Altman’ın şirketin yönetişim yapısında kıymetli değişiklikler olmadan geri dönmekte tereddüt ettiği bildiriliyor.

Ünlü şirket kovduğu CEO’yu tekrar misyona çağırıyor!

The Verge, OpenAI çalışanlarının, Sam Altman ve Greg’in dün 17:00 PT’de geri dönmesi için tüm idare heyetinin istifa etmesi tarafında bir ültimatom verdiklerini bildirdi.

Yönetim şurası bu kritik süreyi kaçırdı ve birçok OpenAI çalışanının istifa etmesi bekleniyor. Şayet Altman ayrılıp yeni bir teşebbüs başlatırsa, bu çalışanların da onu takip etmesi bekleniyor. Farklı bir halde, Sam Altman “OpenAI takımını çok seviyorum” manasına gelen bir tweet attı ve birçok OpenAI üyesi, yeni Süreksiz CEO Mira Murti dahil, bu tweet’e sevgi emojileriyle karşılık verdi.

Bu etkileşimin tam manası bilinmese de, Sam ve Greg’in OpenAI’ye geri dönme ihtimalini düşündürebilir. Durum hala akışkan ve olaylar geliştikçe her şey olabilir.

scroll to top