Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışı için müracaatlar devam ediyor

Sağlıklı toplumun temel yapı taşının sağlıklı bireyler olduğunun şuurunda olarak bilimsel bir bakış açısı ile psikoloji, psikiyatri, davranış bilimleri, genetik, immünoloji, onkoloji ve az hastalıklarla ilgili çalışmalar yürüten Can Sıhhati Vakfı yarışmacılara projeleri için 8 farklı çalışma alanı sunuyor.

Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Müsabakasında ruhsal dayanıklılığı/esnekliği arttırma, risk belirleme stratejilerini güçlendirme üzere kollayıcı ruh sıhhatine yönelik, ruhsal hünerlerin kazanılması ve geliştirilmesine yardımcı olunması amaçlanıyor. Tıpkı vakitte hem ruhsal zorlanma yaşayan şahısların psikoterapi hizmetine erişimini ve ruhsal müdahalelerin uygulamasını kolaylaştırma üzere müdahaleye yönelik hem de yeni ölçüm ve kıymetlendirme formülleri geliştirme üzere bilimsel araştırmalara yönelik uygulama projelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Teknolojinin psikoloji ve psikiyatride kullanıldığı ve müsabaka kapsamında yer alan çalışma alanları ortasında : “Psikolojik maharetlerin edinilmesine ve geliştirilmesine yönelik uygulamalar (mobil uygulama/web sitesi/dijital oyun vb.), akıllı telefon uygulaması dayanaklı psikoterapi müdahale programları, internet tabanlı psikoterapi müdahale programları, yapay zeka takviyeli psikoterapi uygulamaları ve ruhsal risk tespiti, sanal gerçeklik takviyeli değerlendirme/müdahale programları, bilişsel yetileri düzgünleştirmeye ve geliştirmeye yönelik uygulamalar (mobil uygulama/ web sitesi/dijital oyun vb.), teknoloji tabanlı ölçüm/değerlendirme araçları ve psikofizyolojik ölçümlere yönelik uygulamalar (giyilebilir aygıt teknolojisi vb.) yer alıyor. Müsabakaya, Türkiye ve yurt dışında tahsil gören T.C. vatandaşı yahut yabancı asıllı tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve mezunlar katılabiliyor. Psikoloji ve psikiyatri alanında teknoloji kullanımı dünya çapında ilgiyle takip edilirken, bu alanda teknoloji kullanımının geliştirilmesi erişim, vakit, maliyet, aktiflik vb. açılardan da büyük avantajlar sağlıyor. Dereceye girenlerin toplamda 190 bin TL’lik ödül alacağı yarışın değerlendirmesi; proje ön kıymetlendirme raporu, proje ayrıntı raporu ve müsabaka final puanlaması olarak üç farklı basamakta yapılıyor. Müsabakaya katılmak için son müracaat tarihi ise 20 Şubat 2024.

scroll to top