Gebelikte kızamık geçirmek bebeğe ziyan verir mi? Çok değerli ‘aşı’ ayrıntısı

Kızamık, damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için öksürme ve hapşırma ile virüsün bulaşma riskine karşılık anne adaylarının kalabalık ortamlarda kesinlikle maske kullanması ve mümkün olduğunca yakın temastan uzak durması gerekiyor. “Kızamık en sık görülen döküntülü hastalıktır. Enfekte kişinin boğaz bölgesindeki salgılarıyla direkt temas yahut damlacık yolu ile bulaşır” diyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Başkan Sakin, “Enfekte kişi ile yakın temasta bulunulması öksürük, hapşırık yahut virüs yükü fazla olan odada uzun müddet kalınmasıyla bulaş kelam konusu olabilir. Belirtilerin başladığı devirden 4 gün evvel ve döküntüler çıktıktan 4 gün sonra bulaş olabilir. Yani bir hafta kadar bulaşıcılık göstermesi mümkündür. Kuluçka müddeti 1-2 hafta ortasındadır. Virüs alındıktan çabucak sonra belirtiler görülmez; en az bir haftadan sonra belirtiler başlar. Hafif yahut yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve bedende döküntüler en sık görülen kızamık belirtileri ortasındadır. Kulak gerisinden başlayarak bedene, gövdeye, kollara ve bacaklara yayılan döküntüler görülebili. Bu durumda en kısa müddette doktora başvurulması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

“Kızamık tanısı için kanda antikor seviyesine bakılıyor. Tedavide ise immünglobulin kullanılır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir, viral bir hastalık olduğu için tedavisi sonludur. Kızamığın spesifik bir antiviral ilacı yoktur. Kızamığın hamilelik periyodunda geçiriliyor olması anne ve bebek sıhhati açısından bir risk oluşturmaz. Kızamık gebelikte erken doğum, düşük yahut doğacak bebekte rastgele bir anomaliye yol açmaz. Yani bebekte sakatlık riski oluşturmaz ve gebeliğin sonlanmasına neden olmaz. Bu sebeple kızamık olan anne adaylarının endişelenmesini gerektirecek bir durum kelam konusu değildir. Tekrar de kızamıktan korunmak ve en hassas devirlerinde bu türlü bir tedirginlik yaşamamak için dikkat etmeleri gereken kimi hususlar vardır. Damlacık yolu ile bulaşan tüm hastalıklarda olduğu üzere enfekte bireyler bu virüsü öksürme, hapşırma ve teneffüs havasındaki virüs yüklü partiküllerin ortama salınmasıyla bulaştırırlar. Bu nedenle virüsten korunmak için bu virüs yüklü havanın solunmaması gerekir. Ayrıyeten enfekte kişi ile yakın temas kurulmaması ve kalabalık ortamlarda maske kullanılması son derece kıymetli. Temas müddetinin kısa olması ve alınan virüs yükünün az olması enfeksiyon riskinde azalma sağlayabilir.”

‘GEBELİK DEVRİNDE KIZAMIK AŞISI YAPILMAZ’

Doç. Dr. Sakin, “Kızamık aşısının geçmişte yapılmış olması enfeksiyondan korunmak ve hastalığı önlemek açısından kıymetli. Kızamık aşısı kâfi antikor seviyesi sağlandığı takdirde koruyuculuğu çok yüksektir. Kızamık aşısı gebelik periyodunda katiyetle yapılmaz. Canlı aşı olduğu için gebelikte bu türlü bir aşının yapılması anne adayının sıhhati açısından hakikat bulunmaz ve uygulanmaz. Çocuk sahibi olmayı planlayan bayanlar ise hamilelik devri öncesinde kızamık aşısı olabilir. Bayanlar kabakulak, kızamık, kızamıkçık üzere çocukluk çağı hastalıklarını geçirmemişler ise gerekli testler yapıldıktan sonra aşılaması planlanmalı. Kızamık aşısı canlı virüs aşısı olduğu için gebelikten evvel yapılması durumunda 1 ila 3 ay kadar gebelikten korunulması önerilir. Bu mühlet dolduktan sonra gebelik planlanabilir” ayrıntısını paylaştı.

scroll to top