Yapay zeka takviyesiyle öğretmen yetişecek

İngilizce öğretmeni yetiştirilmesi maksadıyla TED Üniversitesi’nin (TEDÜ) öncülüğünde, Bartın Üniversitesi, İsveç’teki Linköping University, Almanya’daki Potsdam University ve İspanya’daki International University of Catalonia iştirakinde bir proje hazırlandı. Proje, Türkiye Ulusal Ajansı’ndan 250 bin euro fon almaya da hak kazandı.

SINIFLAR 100 SAAT BOYUNCA İZLENECEK
Projede, paydaşların sınıf içi telaffuz ve lisan öğretmeni yetiştirme hususlarındaki araştırma ve uygulama yetkinliklerinden yararlanılacak. İngilizce eğitimi verilen sınıflar, en az 100 saat boyunca izlenecek ve manzaralı kayıt alınacak. 2 yıl boyunca devam edecek projede yapay zekâ, elde edilen dataların tahlillerini otomatik olarak yapacak. Böylelikle lisans seviyesinde lisan öğretmeni yetiştirme süreçlerine, ispata ve bilgiye dayalı çıktılarla katkıda bulunulacak. 

BENZER MESLEKLER İÇİN BİR MODEL
İlk adımda sınıf içi etkileşimi baz alan görüntü arşivi oluşturulacak. Kelam konusu bulgular, konuşma çözümlemesi araştırma prosedürüyle incelenecek. Dijital ortamlarda açık erişimli etkileşimsel kataloglar ortaya konulacak. İlgili kataloglar, görüntü inceleme ve ders planlama toplantıları yoluyla kümeler halinde aday eğitmenlere sunulacak.  Projeyle birlikte dijital dönüşüme yönelik bilgiye dayalı ispatlarla bilimsel datalarla öğretmen yetiştirilmesi desteklenecek. Öte yandan, uygulanan kurguyla emsal mesleklerdeki gelişim süreçleri için de bir model oluşturulacak.

scroll to top