Türkiye ile Cezayir ortasında 12 mutabakat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir’e düzenlediği resmi ziyarette Türkiye ve Cezayir ortasında çeşitli alanlarda çok sayıda muahede imzalandı. Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki baş başa görüşmenin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Türkiye-Cezayir Yüksek Seviyeli İş Birliği Kurulu İkinci Toplantısı’na başkanlık etti. Toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun huzurunda, iki ülke ortasındaki mutabakatların imza merasimine geçildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Cezayir Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluk Bakanı Ahmed Attaf, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluk Bakanlığı Ortasında Protokol Alanında İş Birliğine Ait Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı Ortasında Yükseköğretim Bursları Alanında İş Birliği Protokolü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Ulusal Kütüphanesi ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültür ve Sanat Bakanlığı Cezayir Ulusal Kütüphanesi Ortasında Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

Ayrıca Fidan ile Attaf, “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükûmeti Ortasında Sinematografik Ortak İmale Dair Anlaşma” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükûmeti Ortasında Etraf Alanında İş Birliğine Ait Mutabakat Zaptı”na da imza attı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Cezayir Ticaret ve İhracatı Teşvik Bakanı Tayeb Zitouni, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Tüketicinin Korunması, Piyasa Nezareti ve Kontrolü ile Eser ve Hizmetlerin Kalite Denetimi Alanlarında İş Birliğine Ait Anlaşma” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk
Cumhuriyeti Hükûmeti Ortasında Tercihli Ticaret Muahedesi İmzalanması Niyetine Ait Bakanlar Ortak Bildirisi”ni imzaladı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Tolga Tolunay ile Cezayir Sıhhat Bakanlığı Genel Sekreteri Mohamed Talhi tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Zeralda’daki ‘Ciddi Yanıklar’ Uzman Hastane Kurumu Ortasında Kardeş Hastane Anlaşması” imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Uğur Ünal ile Cezayir Arşivler Genel Müdür Vekili Sami Athmani-Merabout, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Ulusal Arşivler Genel Müdürlüğü Ortasında İş Birliği Protokolü”ne imza attı.

BOTAŞ İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Sonatrach İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Rachid Hachichi tarafından “BOTAŞ ve Sonatrach Ortasında 14 Nisan 1988 tarihli Doğal Gaz Alış Satış Mukavelesi Kapsamında Ticari Anlaşması” imzalandı.

Türkiye Uzay Ajansı Lideri Yusuf Kıraç ile Cezayir Uzay Ajansı Lideri Azzeddine Oussedik, “Türkiye Uzay Ajansı ile Cezayir Uzay Ajansı Ortasında Uzayın Barışçıl Hedeflerle Kullanımı, Uzay Bilimleri, Teknolojileri ve Uygulamaları Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

Anlaşmaların imzalanmasının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun da “Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Ortasındaki Yüksek Seviyeli İş Birliği Kurulu İkinci Toplantısı Ortak Bildirisi”ne imza attı.

scroll to top