TBMM Genel Konseyi tartışmayla açıldı

TBMM Genel Şurası, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Meclis Başkanvekili Celal Adan, gündeme geçmeden evvel üç milletvekiline gündem dışı kelam vereceğini söyledi. Lakin, konuşmalar başlamadan HEDEP’li vekiller, üç hafta evvel Genel Konsey birleşimini yöneten MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın, HEDEP’lilere yönelik söylediği argüman edilen hakaret içeren kelamları hatırlatıldı ve açıklama beklediklerini lisana getirdiler.

‘PARLAMENTOYU BAĞLAYACAK HİÇBİR KONU YOKTUR’

Bunun üzerine Meclis Lideri Adan kelam alarak, o birleşimdeki kelamlarına açıklık getirdi:

“3 periyottur Meclis Lider Vekilliği misyonunu yürütmekteyim, vazife müddetim boyunca tarafsız, adaletli ve hakkaniyet içerisinde hareket etmek konusundaki uğraşım bütün siyasi kümelerin takdiriyle karşılanmıştır. Geçtiğimiz günlerde Meclisi yönettiğim oturumla ilgili olarak kimi tartışmalar Genel Kurul’da gündeme gelmiştir. Bu mevzuda oturum sırasında tabir ettiğim konular bizatihi tutanaklarda yer almaktadır. Bunun dışında, beni ve parlamenter arkadaşlarımı, Parlamentoyu bağlayacak hiçbir konu bulunmamaktadır” sözlerini kullandı.

HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, itiraz ederek, “Ben burada kime ne yaptığınızı çok uygun biliyorum, bütün Parlamento da biliyor. Bu Parlamentodan özür dilemeniz gerekir, bizden özür dilemeniz gerekir, bize milyonlarca oy vermiş vatandaşlardan özür dilemeniz gerekir. O denli geçiştirmekle olmaz” dedi.

MHP’Lİ BÜLBÜL’DEN TEPKİ

MHP Küme Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül de HEDEP’li Sakık’ın kelamlarına itiraz ederek, üç haftaki birleşimde Sakık’ın, Kürt katliamlarına yönelik yaptığı konuşmayı hatırlattı. Bülbül, “Bu, açıklamasını yaptığınız konu son derece sarihtir, açıktır, Parlamentoya yönelik bir açıklamadır, muhatabı da aşikardır ve bütün parlamenterlerdir. Bununla alakalı olarak, şayet kelamlı olarak anlaşılmadıysa tutanaklarda bu yaptığınız açıklamanın ne olduğu pek yeterli bir halde anlaşılacaktır. Biz, daha birinci günden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi Kümesi Lider Vekili olarak yapmış olduğumuz açıklamalarda, bu problemin ne olduğunu çok net bir formda izah ettik, bir de üzerinde bir daha yorum yahut duraksamaya yer vermeyecek kadar sorunun muhakkak olduğunu söz ettik. Bunun üzerine, bu sorunun daha fazla gündeme getirilmesinde, daha fazla deşilmesinde ve daha fazla farklı formda değerlendirilmesinde bir yarar mülahaza etmiyoruz. Sizlerin yapmış olduğunuz şu anki konuşma pek nettir, biz de Milliyetçi Hareket Partisi Kümesi olarak bunu söz etmişizdir” açıklamasında bulundu.

Açıklamaların akabinde, MHP’li ve HEDEP’li milletvekilleri ortasında kelamlı tartışma yaşandı. HEDEP’liler argümanlarında ısrar edince, Meclis Başkanvekili Adan, üç haftaki birlişimden sonra kelamlarının HEDEP’lilere yönelik olmadığına dair HEDEP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç’u aradığını söyledi. Bu açıklamanın akabinde Sırrı Sakık ayağa kalkarak reaksiyon gösterdi.

Gündem dışı konuşmalara geçilmesi sırasında, HEDEP’liler kürsüye gelerek alkışlı protestoya başladı. MHP’li ve HEDEP’li milletvekilleri ortasında sert kelamlı tartışma yaşandı. Kelamlı atışmaların akabinde, MHP’li ve HEDEP’li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Tartışmanın uzaması üzerine oturuma orta verildi. Ortanın akabinde görüşmelere devam edildi.

scroll to top