Kuzey Kore’den füze denemesine ait açıklama

Kuzey Kore’den dün Sarı Deniz istikametine yanlışsız fırlattığı seyir füzelerine ait resmi açıklama geldi. Devlet medyasında yer alan habere nazaran Pyongyang idaresi, yeni stratejik seyir füzesi Pulhwasal-3-31’i dün birinci defa test etti. Test atışlarının güçlü silah sistemlerinin geliştirilmesi sürecinde “rutin ve zarurî bir faaliyet” olduğu belirtildi. Test atışlarının komşu ülkelerin güvenliği üzerinde rastgele bir tehdit oluşturmadığı vurgulandı. Pulhwasal-3-31’in menzili ve irtifasına dair teknik ayrıntılara ise yer verilmedi.

BİRDEN ÇOK SEYİR FÜZESİ FIRLATILMIŞTI

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan (JCS) dün yapılan açıklamada, Pyongyang’ın Sarı Deniz istikametine gerçek lokal saatle 07.00 sıralarında birden çok seyir füzesi fırlattığı bildirilmişti. Açıklamada, “Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı ABD ile uyumu sürdüreceğiz” sözleri kullanılmıştı.

Son füze denemesi, Pyongyang’ın Sarı Deniz’e yanlışsız iki uzun menzilli stratejik seyir füzesi fırlattığı Eylül ayından bu yana yapılan birinci seyir füzesi denemesi olarak kayıtlara geçmişti. Denemenin ABD, Güney Kore ve Japonya’nın bu ay Kore Yarımadası yakınlarında gerçekleştirdiği ortak deniz tatbikatının akabinde gelmesi de dikkat çekmişti. Pyongyang, geçtiğimiz hafta ise su altı nükleer atak aracı “Haeil-5-23″ün test edildiğini duyurmuştu.

scroll to top