Japonya’da kar kalınlığı 50 santimetreyi aştı! 800 araç mahsur kaldı, uçuşlar iptal

Gifu eyaletinde 59, Shiga eyaletinde 50, Hokkaido eyaletinde 21, Gunma eyaletinde 17, Tottori eyaletinde 12 santimetreye ulaşan kar kalınlığı şoförlere güç anlar yaşattı. Gifu eyaletinde Meishin Otoyolu’nda yaklaşık 800 araç yolun kapanması nedeniyle mahsur kaldı. Lokal itfaiye tarafından yapılan açıklamaya nazaran 1 ve 5 yaşlarındaki 2 çocuk ile 50 yaşlarındaki bir kişi saatlerce trafikte kalmaları nedeniyle rahatsızlandı. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’ne (SDF) bağlı gruplar gece boyunca kar küreme ve araç kurtarma çalışmalarına dayanak verdi.

UÇUŞLAR İPTAL

Farklı eyaletlerden bugün yapılması planlanan en az 98 uçuşun iptal edildiği açıklanırken, tren seferlerinde de iptal ve gecikmeler yaşandı. Birçok kargo firması ise Horukuri, Kyushu, Kinki ve Shikoku bölgelerinde karayolu ulaşımında meydana gelen aksamalar nedeniyle operasyonlarda gecikme yaşanacağını açıkladı.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), kar kalınlığının 24 saatlik müddette Tohoku bölgesinde 60, Hokkaido ve Koshinetsu bölgelerinde 50 ve Hokuriku, Kinki ve Chugoku bölgelerinde 40 santimetreye ulaşabileceği konusunda uyardı. Yetkililer, şoförleri kara yolu ulaşımında yaşanacak aksamalara karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

scroll to top