Gazze’den sonra sıra Kıbrıs’ta

İsrail gazetesi Haaretz’e nazaran ABD, Güney Kıbrıs’taki İngiliz Ağrotur Üssü üzerinden İsrail’e silah, teçhizat ve asker sevk ediyor. Ağrotur Üssü, Tel Aviv’e 180 mil, uçuş arasıyla 40 dakika uzaklıkta. Rum basını bir müddettir ABD’nin İsrail’e gerçekleştirdiği sevkiyatla Kıbrıs adasını askeri açıdan Gazze Savaşına karıştırdığını sav ediyor! 

Sadece askeri açıdan değil kelamda insani açıdan da Güney Kıbrıs’ı Gazze problemine dahil etmek için ağır bir mesai harcıyor ABD… Larnaka’dan Gazze’ye ulaşacak insani yardım koridoru projesi bu planın bir kesimi. 

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in yardım koridoruyla ilgili yaptığı “Önemli olan yardımın ne vakit ulaşacağı değil Kıbrıs’ın rolüdür” açıklaması dikkat alımlı.. Gazze can kaygısındayken Rumların selden kütük kapma niyetinde olduğu lakin bu kadar hoş anlatılabilirdi. Hristodulidis’e nazaran bu koridor sayesinde Güney Kıbrıs’ın bölgede bir istikrar ve güvenlik kapısı olduğu tescillenmiş olacak! 

Siyonist Musevilerin ismine “Arz-ı Mevud” dedikleri “Vadedilmiş Topraklar”ın içinde Kıbrıs adasının da olduğunu hatırlatalım ve sorularla devam edelim… 

Neden Refah Hudut Kapısı dururken gündeme insani yardım koridoru için Larnaka -Gazze çizgisi önerisi getiriliyor? Koridorun Rum tarafına açılmak istenmesi ve Rumların işin içine sokulması çabasının art planında ne var? Yoksa insani yardım manzarası altında üçüncü ülkelerden getirilen Museviler Gazze’ye mi taşınacak? Ya da Kıbrıs’ta Yahudi nüfusunun artırılması mı planlanıyor? 

Yardımın kısa vadede teknelerle, orta vadede yüzer platformla, uzun vadede ise kurulacak limanla Gazze’ye ulaştırılacağı söyleniyor. Sizce bu limanın denetimi kimde olacak? Doğal ki ABD’de. Limanı ABD ve Güney Kıbrıs üzerinden Avrupa Birliği işletecek ve denetim edecek. 

Böylece bir taşla iki hatta üç-dört kuş birden vuracaklar. Koridor, Gazze kıyılarını İsrail’in meselesiz bir formda denetim altına almasının önünü açacak. İnsani yardım mazeretiyle Hamas büsbütün devre dışı bırakılacak. 

ABD, bu liman üzerinden aslında Doğu Akdeniz’de bir askeri üsse kavuşmuş olacak. Böylelikle bölgenin güç kaynakları üzerinde de kelam sahibi durumuna gelecek. İsrail’in Güney Kıbrıs’ta deniz ve hava üssü kurmak istediğini de unutmamak lazım. 

Peki bütün bunlar bize ne anlatıyor? 

Savaşın tahminen kısa vadede değil lakin orta vadede Kıbrıs adasına sıçratılmak istendiği çok açık. Kelamda insani koridor planının ayrıntıları her şeyi anlatıyor. 

Gazze’deki direniş bu açıdan da çok değerli. 

Eğer İsrail ve ardındaki ABD, Gazze’de istediğini alırsa bundan sonraki gaye Kıbrıs’ın Türk tarafının işgalidir. 

Bu hususa devam edeceğiz… 

CHP yeni anap mı?

CHP’nin yeni genel lideri Özgür Özel’in işi güç. 

CHP tarihinin en tartışmalı kurultayında koltuğa oturdu lakin Kılıçdaroğlu beklenmedik formda birinci günden sert muhalefete başladı. 

Kemal Bey’in Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinden Parti Meclisine giren isimlere söylediği sav edilen “ CHP’yi İmamoğlu’na kaptırmayın, partiyi ANAP’laştırmak istiyor, direnin” açıklaması kritik. 

Kılıçdaroğlu koltuğu altından çekip alanın Özel değil İmamoğlu olduğunu düşünüyor. Ve rövanş için muhakkak ki yığınak yapıyor. Hengamede yumruk sayılmaz demişler… Çabanın sert geçeceğinin bütün işaretleri şimdiden kendini gösteriyor. CHP bu mahallî seçimde birebir vakitte parti içi hesaplaşmasını da gerçekleştirecek. 

Kılıçdaroğlu’nun gönderiliş biçimi ve “Asıl işveren merkez sağdan gelen İmamoğlu” algısı sol ve Alevi seçmende büyük bir kırgınlık, hatta öfke dalgasına sebep olmuş gibi… 

Özgür Özel bunun farkında… Hem Alevi seçmene hem de HDP’lilere sıcak gelecek telaffuzlarla mahallî seçimdeki mümkün oy kaybını engellemeye çalışıyor. 

Hem İmamoğlu’nun hem de Kemal Bey’in gönlünü güzel tutması gerektiğini, aksi taktirde lastiğin patlayacağını biliyor. 

Yoksa ne işi var operada? 

scroll to top