Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cezayir’e resmi ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Cezayir Yüksek Seviyeli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına katılmak üzere özel uçak “TUR” ile saat 10.00’da Cezayir’e hareket etti.

Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı ve Ankara Valisi Vasip Şahin uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç Cezayir’e gitti.

EN KIYMETLİ GÜNDEM UNSURLARINDAN BİRİ GAZZE

Resmi ziyarette, ikili ve bölgesel problemlerin yanında Gazze’deki son durum en kıymetli gündem unsurlarından biri olacak. Erdoğan, İİT tepesi dönüşünde yaptığı açıklamada Cezayir ziyaretinin kıymetine işaret ederek, “Çünkü bu ülkeler ortasında Cezayir, duruşunu her vakit net ortaya koyabilen bir ülke, Afrika’da etki alanı geniş bir ülke. Onun için Sayın Tebbun ile de bu görüşmeyi çok çok önemsiyorum” demişti.

Cezayir-Türkiye bağları bilhassa Tebbun’un 2019’da misyona gelmesiyle artan bir ivme kazandı. Tebbun, Cezayir’den 17 yıl sonra Türkiye’ye Cumhurbaşkanlığı seviyesinde birinci ziyaretini Erdoğan’ın daveti üzerine 15-17 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirdi.

 

scroll to top