AFAD Lideri açıkladı! 50 milyon liralık ödenek ayrıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, AFAD Lideri Okay Memiş ve Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Karadeniz Ereğli limanında gerçekleşen kuvvetli yağış ve fırtına sonrası durumu kıymetlendirdi. Zonguldak ve Ereğli ilçesinde çok yağışlar sonucunda sel ve su baskınları meydana geldiğini hatırlatan AFAD Lideri Memiş, Kafkametler isimli Türk bandıralı geminin kaybolarak üzücü bir olayın yaşandığını belirtti. Olayın akabinde devletin tüm imkanlarıyla çalışma başlattığını, kayıp olan 12 mürettebattan birinin cansız vücudunun bugün bulunduğunu söz eden Memiş, kayıp olan 11 mürettebatı arama kurtarma çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini kaydetti.

Hava koşullarının hiç varsayım edilmediği kadar ağır olduğunu vurgulayan Memiş, “Fırtına kasırgaya, kasırga da adeta daha ‘tornado’ denilen daha şiddetli bir rüzgara dönüştü. Hem denizden hem de karadan anında ulaşmakta oldukça zorlandık, fakat gün ağarmasıyla birlikte hava koşulları biraz daha düzgünleşti. Şu anda bütün takımlarımızla, AFAD gruplarımız, Kıyı Güvenliğimiz, Kıyı Emniyetimiz, Ereğli Belediyesi, Valiliğimiz, Özel Yönetimimiz, Orman Genel Müdürlüğü, Vilayet Jandarma Komutanlığımız, Vilayet Emniyet Müdürlüğümüz, Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile birlikte arama kurtarma faaliyetlerimiz, çalışmalarımız devam ediyor. Deniz Kuvvetlerine bağlı komutanlığımızla birlikte uyum içerisinde arama tarama faaliyetlerine kesintisiz olarak devam ediyoruz” dedi.

Türkiye genelinde can kayıplarının olduğunu hatırlatan Memiş, “Batman’da maalesef 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Diyarbakır’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Dünden itibaren meydana gelen sellerde toplam 9 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bu ortada ilçe merkezinde de 225 müracaatta bilhassa çatıların uçtuğu ihbarı alındı. Yaklaşık 213 iş yerimizde ziyan oluştuğunu tespit ettik. 10 tane de konutta ziyan var. Bu ziyanların birinci etapta giderilmesi amacıyla İçişleri Bakanımızın talimatıyla 50 milyon liralık bir ödenek valilik buyruğuna gönderildi. Olağan vatandaşlarımızın ziyanlarını gidermek konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kâfi ki cana gelmesin. İnşallah öteki ziyanları da devletimiz giderecektir” diye konuştu.

“Hava kaideleri el verdiği surece arama kurtarma çalışmalarına devam edeceğiz”

Şu anda denizden arama çalışmalarına hava koşullarının uygun olmadığını aktaran Memiş, şunları kaydetti:
“Bununla birlikte biz karadan ‘tarama’ dediğimiz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dün gece hava kaideleri çok daha berbattı. Buna karşın takımlarımız az evvel saymış olduğumuz AFAD gruplarımız, Kıyı Güvenliğimiz, Kıyı Emniyetimiz, jandarmamız, polisimiz, Deniz Kuvvetlerine bağlı takımlarımız, profesyonel arama kurtarma takımlarımızla tarama faaliyetlerine aslında orta vermedik. Yani karadan tarama faaliyetlerimiz devam etti. Lakin denize açılmak yahut havada helikopterin yahut uçağın arama kurtarma yahut tarama çalışması yapması pek mümkün olmadı. Yalnız gündüz saatlerinde siz de uçağı, helikopteri gördünüz. İHA’lar da bölgeyi tarıyorlar. Hava koşulları el verdiği surece arama kurtarma çalışmalarına inşallah tekrardan devam edeceğiz.”

213 iş yeri ziyan gördü

Toplamda 310 ihbar aldıklarını anlatan Memiş, “Ancak ihbar sayıları artabilir ve bizim tehditlerimiz devam ediyor. Elimizde yapmış olduğumuz tespitler var. Bu ihbarların tamamını değerlendirdik ve birinci ziyan tespiti diyoruz. Birinci ziyan tespitinde 225 çatı hasarı, 10 konut ziyanı, 213 de iş yeri ziyanını şahsen biz de tespit ettik. Bunların giderilmesi noktasında efor içerisindeyiz. Yani biz vatandaşlarımızın ziyanlarını giderme noktasında yani müsterih olsun vatandaşlarımız elimizden geleni yapacağız. Biz AFAD olarak anlık meteorolojik bilgileri takip ediyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bizlerle paylaşıyor. Biz de çabucak bütün Türkiye’yle bu dataları paylaşıyoruz. Gün içerisinde iki farklı vakitte kıymetlendirme yapıyor meteoroloji yetkilileri, mühendisleri. En son bilgilere nazaran, en son yapılan paylaşıma nazaran, bu bölgemiz için yarın ve ondan sonraki gün için olumsuz bir durum yok. Yani yeşil görünüyor harita. Artık bu bütün vatandaşlarımız bu haritayı biliyorlar. Yani sarı yahut da turuncu, hatta Allah korusun kırmızı ikaz yok. Yarın ve öbür gün için bu bölgede hava koşulları, en azından yağış manasında uygun gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Van, Hakkari, Şırnak’ta turuncu alarmın devam edeceğini vurgulayan Memiş, şu tabirlere yer verdi:
“Yarın için bu türlü bir durum kelam konusu. O bölgede de bütün arkadaşlarımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, jandarmamız, polisimiz, devletin bütün üniteleri, bakanlıklarımızın tamamı alarm düzeyinde, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bütün yetkilileri alarm düzeyinde, teyakkuz halindeler. Yeniden sarsıntı bölgesinde de biliyorsunuz 200 bin konteyner bulunmakta. Yaklaşık 620 bin vatandaşımız konteynırlarda yaşıyor. Süreksiz konaklama yerleri buralar biliyorsunuz. Allah’a şükürler olsun çok ağır bir yağış olmasına karşın münferit birkaç bu türlü konteynırlarımızda su baskınları oldu lakin çok büyük bir sorun da yaşamadık şükürler olsun. Bunu da söz etmek isterim.”

Vali Hacıbektaşoğlu: “11 gemi işçisini arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor”

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu da Zonguldak merkez, Ereğli, Kozlu ve Kilimli ilçelerinde fırtına ile karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Ereğli ilçesinde metrekareye 125 kilogram, Zonguldak merkezde metrekareye 85 kilogram yağış düştüğünü belirten Vali Hacıbektaşoğlu, “Bu hiç görülmemiş bilhassa Ereğli’de kasırga üzerinde bir fırtına olayı yaşadık. Bu çok önemli ziyanlara yol açtı, su taşkınlarına yol açtı. Rüzgarın tesiriyle dalgalar denizde 8-9 metreye kadar yükseldi. Bunun sonucunda üç gemimiz bundan etkilendi. Bu etkilenen gemilerin ikisi Ereğli limanımızın içindeydi. Bunlardan bir tanesi kırıma uğradı. 13 mürettebatı kurtarıldı. Öbür gemi yedeklenerek güvenlikli bir biçimde iskeleye yaklaştırıldı. Fakat Ereğli Limanı dışında, menderek dışında demirleyen Kafkametler isimli Türk bayraklı gemi maalesef demir tarayarak liman mendireğine çarpmıştır ve kırıma uğramıştır” dedi.
Hacıbektaşoğlu, şunları kaydetti:

“Geminin kayalıklara çarpmasından ve kırıma uğramasından itibaren bütün kabiliyetlerle Karadeniz Bölge Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı gruplarının termal kameralarla, gece görüş dürbünleriyle ve karadan gözetlemeyle 25 metrenin altına düşmesine karşın hem teknik kabiliyetler, hem insan arama kurtarma kabiliyetleriyle izlenmeye alınmıştır. Alışılmış o saatten bu yana hava şartlarının, deniz şartlarının el verdiği ölçüde arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Sabah saatlerinde maalesef bir gemi çalışanı, bir mürettebatımızın liman içerisinde cansız vücuduna ulaşılmıştır. Başka 11 gemi işçisini arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.”
Arama kurtarma çalışmalarının birinci andan itibaren hava şartları ve deniz şartları müsaade ettiği ölçüde devam ettiğini anlatan Hacıbektaşoğlu, “Bugün iki karakol uçağı, bir helikopterle havadan arama tarama, gözetleme çalışmaları devam etmiştir. Tekrar denizde liman içerisinde, liman dışında hava koşulları çok deniz araçlarının hareket etmesine uygun değildi. 4 botla çalışmalar devam etti. Şu anda tekrar karadan çalışmalar gözetleme çalışmaları, tarama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar aralıksız devam edecek. 11 denizcimize, 11 gemi çalışanına ulaşıncaya kadar devam edecek” dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu, ziyan gören esnafın ziyanının giderileceğini, valiliğe aktarılan 50 milyon liranın cuma günü, en geç pazartesi günü ziyan gören vatandaşların hesaplarına yatacağını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar da yarın hava kaidelerinin daha uygun olacağını varsayım ettiklerini, arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, ziyan gören vatandaşların ziyanının telafisinin yapılacağını belirtti.

scroll to top