AB ve Ermenistan müşahede misyonunun statüsüne ait mutabakata vardı

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan ile Avrupa Birliği’nin Ermenistan Delegasyonu Lideri Vasilis Maragos, Erivan’da bir ortaya geldi. Görüşmede, Ermenistan – Azerbaycan hudut çizgisinde vazife yapan AB sivil misyonunun statüsüne dair muahede imzaladı. Maragos hususa ait açıklamasında, Azerbaycan ile yaşanan savaşın akabinde Ermenistan’da gözlemlerde bulunan heyetin varlığının tüzel bir statüye kavuşması için bu muahedenin imzalandığını tabir ederek “Öncelikle şubat ayından itibaren bu misyonu kabul eden Ermeni yetkililere teşekkür etmek istiyorum. Bu misyon zati istikrar ve güvenlik açısından Ermenistan’a çok şey kattı. Bugün imzaladığımız statü muahedesi, misyonun ülkede bulunmasına ait çeşitli hak ve yükümlülüklerin düzenlenmesi konusunda daha fazla tüzel katılık getirilmesine yardımcı olacak” dedi.

Ayrıca Ermenistan tarafında vazife yapan misyonun görev alanının genişlemesi için de Erivan ile anlaştıklarını vurgulayan Maragos, “İstikrarı teşvik etmek, hududun Ermeni tarafını izlemek ve neler yapıldığını görmek için ilerlemeye ve misyonun ülkedeki varlığını daha da güçlendirmeye hazırız” sözlerini kullandı.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan ise AB sivil misyon heyetinin genişlemesi için diğer ülkelerin de iştirak talebinde bulunduğuna işaret ederek, “Üçüncü taraftan da Kanada’nın heyete iştiraki var. Heyete iştirak ile ilgili öteki ülkelerden de talep var” dedi. Misyon heyeti faaliyetlerinin yapılan mutabakat ile yasal yere oturtulduğuna da işaret eden Hovhannisyan, “Anlaşma misyon faaliyetlerinin daha faal bir formda uygulanmasına katkıda bulunmalı. Sıhhat hizmetlerinde teknik mevzulara kadar misyon vazifelileri için şartlar oluşturulacak” formunda konuştu.

scroll to top