‘Yurt dışındakilerden daha yeterli tohum ürettik’

Edirne Vilayet Genel Meclisi’nin kasım ayı bütçe görüşmelerine katılan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yapılan çalışmalara ait bilgi verdi. Şahin, 2018’de kurulan Trakya Tohum A.Ş.’nin yerli ve ulusal imkanlar ile ürettiği ayçiçeği tohumunu anlattı. Trakya’da bu yıl 65 bin dönüm alana ekilen yerli ve ulusal tohumdan elde edilen ayçiçeklerinin kuraklıktan daha az etkilendiğini gördüklerini belirten Şahin, yağ oranlarının da piyasa önderi yabancı şirketlerden daha güzel olduğunu söyledi.

‘PİYASA YABANCI ŞİRKETLERİN TEKELİNDE’

Türkiye’de ayçiçeği ile öteki tohumlarda monopolün yabancı şirketlerde olduğunu lisana getiren Şahin, “Dedik ki arpada, buğdayda, yem bitkisinde kısmen Türk firmalarımız var, yerli ve ulusal tohum satıyorlar. Ancak ayçiçeği tohumunun çok masraflı olmasından ötürü genelde birçok ülke, bu işe giremiyor. Çok kıymetli ve uzun periyodik. Bunların yanında piyasaya girseniz bile milletlerarası firmalar gelip, sizi satın alıyor ya da rekabete girip, sizi öldürüyor. Bu daha evvel 90-95’lerde Türkiye’de denenmiş fakat maalesef başarılı olunamamış. Piyasaya eser sürülmüş fakat sürülür sürülmez fiyatla, rekabetle çökertilmiş” dedi.

‘YURT DIŞINDAKİLERDEN DAHA YETERLİ TOHUM ÜRETTİK’

Yabancı şirketlerin monopolünü kırmak için 2018 yılından bu yana yerli ve ulusal ayçiçeği tohumu üretim çalışmaları yaptıklarını anlatan Şahin, “Geçen sene yaklaşık 10-15 bin dönümde tohumlarımız ekilmişti. Üretim küçük halde yapılmıştı. Bu yıl, Trakya’da 65 bin dönümde çabucak hemen bütün köylerde ve ilçelerde ektirdik. Tarım Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı ile ortak proje yaptık. Çiftçilere yüzde 90 hibeli vererek yaygınlaştırdık. Bu yıl çokça kuraklık ve susuzluk vardı. Bu krize karşın, ‘acaba tohumlarımız bu güçlü kaidelerde nasıl olur?’ derken, burada da başarılı olduğunu gördük. Hasat edildiğinde gördük ki bahsettiğimiz yabancı firmaların tohumları ile yağda ve verimlilikte ya birebir ya da daha güzel. Yağ oranlarında yüzde 40’ın üzerinde çıktı. Böylelikle artık şunu diyebiliyoruz; artık bizim tohumlarımız, Trakya’nın tohumları, yurt dışındaki yabancı tohumlar kadar âlâ hatta birtakım yerlerde daha güzel. Bunu şahsen gittiğimiz yerlerde yeterli çıktığını gördüm” diye konuştu.

‘BÜTÜN TESTLERDEN GEÇTİ’

Üretilen yerli ve ulusal tohumun bütün testlerden de geçtiğini belirten Şahin, “Tarım Bakanlığı da ‘Siz bütün testlerden geçtiniz, destekleyebiliriz’ diye söylediler. Nasıl ki Covid-19 aşısında kendi aşımızı yapmayı başardıysak, bu manada da bağımsız olmak için bir de tarım alanında bu işi ayçiçeğinde yapmalıyız. Muhakkak bir noktaya geldik lakin hala takviyeye gereksinimimiz var. Bu türlü mevzularda dünyadaki devletler, devlet dayanağı olmazsa yürümüyor. Daha evvel olduğu üzere. Herkes takviye vermezse ve o süreci muhakkak bir yere getirmezsek, maalesef önü dolduruyorlar” dedi.

‘BU GURUR, HEPİMİZİN’

Tohumun ülke genelinde kullanımının yaygınlaşması için daha fazla takviyeye muhtaçlık duyduklarını kaydeden Şahin, “Bu gurur, hepimizin gururu. Siyasi parti yahut STK ayrımı gözetmeksizin herkesin gururu. Türkiye’nin ortak bir bedeli. Bugün 65-70 bin dönümde yaptık, inşallah bunu seneye 300 bin dönüme çıkartmak için uğraşıyoruz. Tarım Bakanı’mıza söyledik. Tüm testlerden geçtiğini söyledik ve takviye beklediğimizi belirttik. Dinleyip, çok başarılı olduğunu görünce ‘Neden dayanak olmayalım’ dedi. Kalkınma Ajansı, Özel Yönetimler, hangi kurum olursa lakin maddi ancak manevi olarak dayanak verilirse, çok manalı olur. Bu projenin Trakya’dan çıkması, çok değerli ve manalı. Ayçiçeğinin ana vatanı burası, buradan çıkması gerekiyordu ve çıktı da” diye konuştu. (DHA)

scroll to top