Yapay zeka dünyası transferle çalkalandı

Teknoloji dünyası geçtiğimiz hafta sonunda en hareketli günlerinden birini yaşadı. Yapay zeka uygulaması ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman, idare şurası tarafından vazifesinden alındı. OpenAI tarafından yapılan açıklamada, şirketin idare konseyinin Sam Altman’ın CEO’luk misyonundan ve idare heyetinden ayrılacağını duyurduğu aktarıldı. 

Başkan istifa etti 

Açıklamada, şirketin baş teknoloji yöneticisi Mira Murati’nin süreksiz olarak Altman’ın vazifesine getirildiği kaydedildi. Altman’ın ayrılışının idare konseyi tarafından yürütülen inceleme sürecinin akabinde geldiği belirtilen açıklamada, bu süreçte Altman’ın idare heyetiyle olan irtibatında dengeli bir formda samimi olmadığı ve bu durumun Altman’ın sorumluluklarını yerine getirmesine pürüz olduğu tabir edildi. Açıklamada, “Yönetim heyetinin artık Altman’ın OpenAI’ya liderlik etmeye devam etme maharetine itimadı yok” değerlendirmesinde bulunuldu. Bu kararın akabinde şirketin idare şurası lideri Greg Brockman da istifasını sundu. New York Times gazetesine konuşan OpenAI idare şurasından bir kaynak, Altman’ın işini geri almak için çabaladığı lakin şirkete CEO olarak dönmeyeceğini kesin bir lisanla iletti. 

Altman’ın kovulması, OpenAI şirketine yatırım yapan Microsoft, Sequoia Capital ve Thrive Capital isimli şirketlerde soğuk duş tesiri yarattı. New York Times gazetesine nazaran şirketin geliştirdiği yapay zeka ChatGPT’ye 13 milyar dolar yatıran Microsoft bile Altman’ın kovulduğunu bir dakika öncesinden öğrendi. Öbür şirketler ise kovulma haberini toplumsal medyadan öğrendi. 

OpenAI şirketinin geliştirdiği ChatGPT’yi 8 ay üzere kısa bir müddette haftalık 100 milyon kullanıcı sayısına çıkartan 38 yaşındaki Sam Altman’ın kovulması, geleceğin en kıymetli teknolojisini geliştiren bir ismin işine son verilmesi kaygılara neden oldu. 

‘Hayatımın teklifi’ 

Microsoft dün ABD’de daha hafta başı mesaisi başlamadan harekete geçerek Altman ve Brockman’ı işe aldıklarını açıkladı. Microsoft CEO’su Satya Nadella, OpenAI’den kovulan Sam Altman ve istifa eden Greg Brockman’ın Microsoft’a katıldığını duyurdu. OpenAI ile iştiraklerinin devam edeceğini de belirten Nadella, Altman ve Brockman’ın yeni bir yapay zeka araştırma takımına liderlik edeceğini kaydetti. 

Bu haberin akabinde bir atak de OpenAI şirketinden geldi. OpenAI, Altman’ın yerine Twitch’in kurucusu Emmett Shear’ı CEO olarak atadıklarını ilan etti. X/Twitter’dan açıklama yapan Shear, “Bugün hayatım boyunca bir kere karşıma çıkacak bir iş fırsatı için davet telefonu aldım: @OpenAI’nin süreksiz CEO’su olmak. Aileme danıştıktan ve yalnızca birkaç saat düşündükten sonra işi kabul ettim” paylaşımında bulundu. 

scroll to top