Mesken hanımlarına emeklilik imkanı geliyor

Milyonları ilgilendiren yeni torba yasa düzenlemesi Meclis gündemine geliyor. Torba yasa teklifinde en dikkat çeken başlık konut hanımlarına emeklilik imkanı.

Kendine ilişkin etkin bir sigortası ve toplumsal garantisi olmayan mesken hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Konut hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile toplumsal garantiye kavuşturulacak.

 

ÖDENECEK PRİMLERE DEVLET TAKVİYESİ

Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması ile devreye alınacak takviye, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut minimum fiyata nazaran, bu meblağ aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylelikle, konut hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

 

KISA MÜHLET İÇERİSİNDE MECLİS’E GELMESİ BEKLENİYOR

Ev hanımları, toplumsal teminat ile sıhhat hizmetlerinden de fiyatsız yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik koşulu 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına nazaran erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa mühlet içinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

scroll to top