Elektrikli otoda akaryakıt suratında şarj geliyor

MİTHAT YURDAKUL/ANKARA- Enerjisa bünyesindeki oto şarj şirketi Eşarj’ın Genel Müdürü Barış Altınay, “Minimum 3-4 saat gerektiren şarj operasyonlarının, orta vadede tahminen akaryakıtlı dolumla birebir mühlete gelmesini öngörüyoruz. Şu anda bizim operatörümüzde, Edirne’den Hakkari’ye, Datça’dan Iğdır’a bir müşteri seyahat yapabiliyor. Son 1 yıldaki ivmenin ardında Togg var” dedi.

Enerjisa’ya bağlı oto şarj şirketi Eşarj, tıpkı anda en fazla aracı şarj edebilen şarj alanını Ankara’da kurdu. Eşarj istasyonunda çoğunlukla 120kW gücünde şarj aygıtları bulunurken, elektrikli araba sahipleri AVM’de vakit geçirirken istasyonda araçlarını şarj edebilecek. Yenilenebilir güç sertifikası alan birinci şarj operatörü, birinci DC şarj istasyonu ve elektrikli araç markaları ile mutabakatlı birinci şarj operatörü unvanına sahip olan Eşarj, Türkiye’nin birinci şarj istasyonu operatörü olarak ekim ayı sonu prestijiyle 800 adedin üstünde istasyon, bin 400’ün üzerinde soket ve 50 MWh’in üzerinde şurası güç ile elektrikli araç istasyon ağını yönetiyor.

Benzinliyle tıpkı sürede

Açılışta bir küme gazeteciye açıklamada bulunan Altınay, elektrikli araba şarjında 360 KW gücüne ulaşıldığını belirterek, “Bu da şu manaya geliyor; birtakım araç modellerinin 10-15 dakikada yüzde 80 şarja ulaşması. Artık yarım saati bile konuşmadığımız örnekler olmaya başladı. Bundan birkaç sene öncesine kadar tahminen asgarî 3-4 saat gerektiren şarj operasyonlarının, önümüzdeki orta vadede tahminen akaryakıtlı dolumla birebir müddete gelmesini öngörüyoruz” dedi.

scroll to top