Bolat: 7 dev havayolu ortasına gireceğiz

THY’nin ABD’deki 13’üncü uçuş noktası olan Detroit seferinin açılışına katılan Bolat, düzenlenen merasimin akabinde şirketin gelecek planları, uçak alımı ve konusunda değerli açıklamalarda bulundu. THY’nin Dünya’nın 7 büyük havayolu şirketi olma yolunda kıymetli adımlar attığını tabir eden İdare Konseyi Lideri Bolat, Ajet ve SunExpress Havayolları ile birlikte toplam 950 uçaklık filoya ulaşacaklarını açıkladı.

HEDEFİMİZ BÖLGEDE TEK BÜYÜK HAVAYOLU ŞİRKETİ OLMAK

ABD’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bolat, yeni uçak alımı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Londra’dan Uzak Asya’ya kadar olan bölgede tek büyük havayolu şirketi olmanın önündeki en değerli sorun olan havalimanı sıkıntısını da İstanbul Havalimanı ile çözdük. 2033 stratejisi kapsamında ABD üzere uzak ülkeler bizim için değerli bir amaç. Artan uçak gereksinimini gidermek için geçen hafta, Airbus ile bir görüşme yaptık. 240’ı kesin, 115’i opsiyon olmak üzere toplam 355 uçak almayı planladığımızı duyurmuştuk. Kelam konusu siparişler kapsamında birinci teslimatların 2026 prestijiyle başlayacak” dedi.

7 DEV HAVAYOLU ORTASINA GİRECEĞİZ

ABD’de üç tane büyük havayolu şirketi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Bolat, “United, American ve Delta Havayolları ABD’deki büyük havayolu şirketleri. Asya’da yeni yapılanmalar var lakin ne kadar gidecek muhakkak değil. Üç tane büyük Çinli şirket var Amerikalı üç firma dışında. Onlar daha da büyüyecek. Lufthansa ve Air France gerimizde kaldı. Bir tek Türk Hava Yolları kaldı. Yedi dev firma ortasına gireceğiz” dedi.

DENVER VE ORLANDO SEFER BAŞLATMAYI PLANLIYORUZ

Önümüzdeki yıl ABD de 14’üncü destinasyona uçuşlara başlayacaklarını açıklayan Bolat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD’de Denver akabinde da Orlando’da uçuşları başlamayı planlıyoruz. ABD’den bu yıl 1,4 milyon turist geldi. Bu sayıyı artırmak için Türkiye tanıtımlarına tartı veriyoruz. Geçen yıl 1 milyon ABD’li gelmişti. Şimdiki gayemiz bu sayıyı iki katına, Kanada’yı da dahil edersek 2.5 katına çıkarmak “

YERLİ KOLTUK ŞU AN TEST AŞAMASINDA

2026 yılı itibariyle süratli bir değişime başlayacaklarını söz eden Bolat, kabin koltuklarında kendi ürettikleri koltukları kullanacaklarını açıklayan şunları söyledi:

“Aslında birçok arabadan daha değerli. Biz daha ucuza mal edeceğiz. Koltuğun asıl maliyeti mühendislik ve tasarım. Yerli üretim koltuklarımız şu anda testlerde.”

scroll to top