Bayi odaklı büyüme maksadı

Eskişehir’de yer alan Türkiye’nin 3 büyük armatür fabrikasından biri olan tesisinde, 1 milyon parçayı geçen üretimiyle Roca, İspanya, Portekiz, Fransa, Fas ve Bulgaristan başta olmak üzere toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden Roca’nın 2024 maksat pazarları ortasında ise MENA Pazarı, Suudi Arabistan ve Irak yer alıyor.

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva şöyle dedi:

“Türkiye’deki fabrika üretimimizle sürdürülebilir bir büyüme stratejisi izliyoruz. 2020’den 2023’e kadar euro bazında her yıl yüzde 15 büyüme elde ederek, bilhassa armatür alanında kazandığımız tesirli ivmeyi sürdürdük. Yılın birinci yarısında elde ettiğimiz yüzde 40’lık büyümeyi, yıl sonunda yüzde 60’a çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye bizim için çok avantajlı ve kıymetli bir pazar. 2024 yılında, Türkiye’deki bayi ve satış noktalarımız ile birlikte pozisyonumuzu güçlendirmek gayelerimiz ortasında. Proje kanalında büyümeyi, mimarlar ile olan iş birliğimizi artırmayı ve sürdürülebilirlik kanalında küresel amaçlara uyumlu sonuçlar elde etmeyi planlıyoruz. 2024 yılında yüzde 40 büyümeyi hedefliyoruz. Kaliteli eserlerimiz, yenilikçi yaklaşımlarımız ve profesyonel takımımızla bu amaca ulaşmak için çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdüreceğiz.” 

Karbon nötr olacak

Hem eserlerinde hem de üretim tesislerinde sürdürülebilirlik odaklı çalıştıklarını ve bu alanda yatırımlarına devam edeceklerini lisana getiren Lopez Oliva, şunları söyledi: “Roca Küme olarak, 2045 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmak en büyük gayemiz. Birleşmiş Milletler tarafından 2015-2030 için tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları ile uyumlu projeler geliştiriyoruz. 2018 yılından bu yana süren karbon arındırma projesi ile CO2 emisyonlarında yüzde 39’luk bir azaltmayı başardık. 2022 yılında İspanya, Portekiz ve Çin dahil olmak üzere birçok ülkede birden fazla güneş gücü panelleri kurarak toplamda 21 bin 800 panele ulaştık. Türkiye fabrikamızda da benzeri aksiyonlar alıyoruz.”

scroll to top