Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye rekor yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2023 yılında Türkiye’ye 2,48 milyar euroluk rekor bir yatırım yaptığını açıkladı. Bankanın Şubat ayındaki Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde felaketten etkilenen bölgenin toparlanma ve yine inşa gereksinimlerine süratli cevap verme maksadıyla banka Türkiye yatırımlarını artırdığını açıkladı. 

Türkiye ayrıyeten 2023 yılında bankanın yatırım yaptığı ekonomiler ortasında en yüksek yatırım hacmini elde etti. EBRD, 2022 yılında Türkiye’ye 1,63 milyar yatırım yaparken, 2021’de 2 milyar euro yatırım yaptı.

Deprem felaketinden sonra EBRD, bölge iktisadının toparlanmasını ve yine inşasını desteklemeyi amaçlayan 1,5 milyar Euro’luk bir yatırım planını duyurdu. Yatırım planı, etkilenen işletmeler ve bireyler için hayata geçirilen 600 milyon euroluk Afet Müdahale Çerçevesine ek olarak küçük ve orta ölçekli işletmelere (‘ler) yönelik altyapı yatırımlarını ve özel kesim dayanağını de içeriyor.

Depreme müdahale planının bir modülü olarak bölgedeki şirketlere ve bireylere halihazırda 800 milyon eurodan fazla para aktarıldı. Bu fonlar, Banka’nın 2023 yılında Türkiye’ye yaptığı yatırımların yüzde 30’undan fazlasını oluşturdu. 

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner “Şubat sarsıntılarının yol açtığı hasarın büyüklüğü göz önüne alındığında 2023 yılı Türkiye için epey güçlü bir yıldı. EBRD ülkeye olan bağlılığını korudu ve olağan önceliklerini muhafazanın yanı sıra, etkilenen bölgede işlerin, geçim kaynaklarının ve insan sermayesinin korunmasını amaçlayan kapsamlı bir zelzele müdahale planını uygulamaya koymakta süratli davrandı. Banka önümüzdeki yıllarda da yine yapılanma gayretlerine ve Türkiye iktisadına katkıda bulunmaya devam etmeye hazır” yorumunda bulundu. 

scroll to top