AK Parti’de adaylar için 5 kriter

AK Parti’de belediye lider adaylığı için müracaatlar yarına kadar devam edecek. Bu süreçte anket ve temayül yoklaması yapacak olan AK Parti’de hakikat adayın belirlenmesi için şu 5 parametre baz alınacak:

1- Anketler ve temayül yoklaması adayların belirlenmesinde tesirli olacak lakin tam manasıyla belirleyici olmayacak.

ETNOGRAFİK TAKIM RAPORU

2- Mahallî idareler başkanlığı geçtiğimiz aylarda “etnografik ekip” diye nitelenen tebdil-i kıyafet alana çıkarılan tecrübeli siyasetçilere de araştırma yaptırttı. Bu grup, müşteri üzere girdikleri berberde, markette, manavda, bindikleri taksi, dolmuş, otobüste “İşler nasıl? Siyaset nasıl? Belediye liderinden mutlu musunuz? Kimi görmek istersiniz?” diye sohbet ettiği vatandaşın nabzını tutmuştu. Elde edilen datalar geçtiğimiz hafta bir rapor haline getirildi.

TEŞKİLATIN GÖRÜŞÜ

3- Vilayet örgütleri ile milletvekillerinin görüşleri de alınacak.

4- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylara ait vilayetlerdeki eski arkadaşlarının değerlendirmeleri de alınacak.

5- AR-GE Başkanlığı’nca medyaya yansıyan isimler de inceleniyor. Bunların “yönlendirme” formunda olmayanları dikkate alınırken, mahallî medyanın kimleri önerdiğine de bakılıyor.

KURMAYLAR: FİKİR VERECEK

AK Parti kurmayları, “Bunların hepsi araç. Yalnızca bir aracı kullanarak karar vermek çok yanlış olur. Anketler tam manasıyla belirleyici olmayacak fakat fikir verecek. Müşahede de elimizde bir data. Yapılacak anketlerle birlikte müşahede çalışmasına bakılacak. Vatandaş alanda kimi görmek istiyorsa o aday olacak” dedi. 

ADAY KURULU

AK Parti’de belediye lider adaylarının belirlenmesi için bu hafta yeni bir komite kuruluyor. Bu komitede AK Parti Genel Lider Vekili Efkan Ala’nın yanı sıraGenel Sekreter Fatih Şahin, Genel Lider Yardımcıları Ali İhsan Yavuz, Erkan Kandemir ile Yusuf Ziya Yılmaz, Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir ve Gençlik Kolları Lideri Eyüp Kadir İnan da yer alacak. Adayların belirlenmesinde tesirli olacak olan kurul, çalışmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak.

scroll to top